Overlay

Bezpieczeństwo w sieci 2

O atutach sieci internetowej nie potrzeba nikogo przekonywać. Starczy uświadomić sobie że korzystamy z internetu na co dzień, choćby kupując buty. Znaczna cześć z nas przynajmniej sprawdza w ów sposób ceny zanim przespaceruje się do marketu. Słuchamy w internecie muzyki a coraz to nagminniej również ukochanego radia bądź oglądamy TV. Jest to całkiem normalne.

Równie normalne dla nas jest że w pracy używamy sieci wewnętrznej, tzw. sieci LAN nazywanej tak od angielskich słów oznaczających sieć lokalną. Można zapytać czym taka sieć jest i czym różni się od sieci internetowej. A więc w sposób obrazowy możemy przyrównać sieć internetową do budowli użyteczności publicznej, na przykład muzeum, gdzie wejść może każda osoba, natomiast wewnętrzna sieć to symbolicznie – nasz dom. Tutaj mogą wejść tylko mieszkańcy albo też goście przez nas zaproszeni.

Oczywiście obydwie te sieci – lokalna i publiczna mogą się z sobą stykać, podobnie jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwe mieszkanie w domu bez wyjścia na zewnątrz. Tak samo nie posiadałoby sensu istnienie sieci internetowej i sieci obejmującej jedynie przedsiębiorstwo jeśliby nie można było wymieniać pomiędzy nimi informacji. Musimy tylko wiedzieć co ujawniamy innym, a co jest tylko nasze. https://cyberforces.com/

Podstawową sprawą jest zatem bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest dla większości z nas iż jest ona ochroniona przed atakami z internetu tak wirusów jak i hakerów. Temu służą specjalistyczne zapory internetowe, oprogramowania antywirusowe. Spełniają one funkcje zamków oraz alarmów w naszych domostwach.

Specjaliści od bezpieczeństwa informatycznego zwracają uwagę że podobne zabezpieczenia jak opisane wyżej – chociaż niezbędne – nie są wystarczające. Polecają dodatkowo ochronę wewnątrz firmy, a nie tylko na styku z internetem, gdyż z badań wynika że najwięcej wypadków kradzieży informacji ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odnosząc się do przykładu z domem – mimo iż mamy porządnie zabezpieczone drzwi wejściowe czasami przydaje się też klucz do szafki z medykamentami żeby nikt niepożądany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem wspomnianego klucza do szafki są upoważnienia wydawane poszczególnym pracobiorcom i ochrona fizyczna serwerowni, to znaczy właściwe zabezpieczenie tego pomieszczenia. https://www.cyberforces.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *